Sistemski administratori i mrežni administratori važne su uloge unutar IT odjela. Dok neke manje organizacije kombiniraju odgovornosti obiju pozicija u jednu ulogu, veliki računalni sustavi često zahtijevaju specijaliziranu podršku za svaku vrstu IT administracije.
U nastavku prenosimo članak portala Indeed.com u kojem uspoređujemo i sučeljavamo iskustva, dužnosti i zahtjeve za sistemske administratore i mrežne administratore.
Što je sistemski administrator?
Sistemski administrator zadužen je za nadzor nad radom računalnih sustava. Usredotočeni su na osiguravanje ispravnog rada svih softverskih i hardverskih komponenti kako bi se postigli ciljevi sustava. Sistemski administratori bave se pitanjima vezanim uz fizičke računalne poslužitelje te drugu hardversku i softversku infrastrukturu. Oni pružaju pomoć korisnicima koji trebaju pristupiti IT bazama podataka i drugim funkcionalnostima sustava.
Uobičajene dužnosti sistemskog administratora uključuju:
- Instaliranje računalnih poslužitelja: Sistemski administratori naručuju odgovarajući hardver poslužitelja i postavljaju fizičko okruženje za poslužitelj. Oni postavljaju poslužiteljsku opremu, instaliraju operativne sustave i pokreću testove kako bi potvrdili funkcionalnost.
- Ažuriranje upravljačkih programa računala i softverskih sustava: Određivanje softvera koji će se koristiti u kombinaciji s računalnim hardverom važan je dio pozicije sistemskog administratora. Oni instaliraju softver i planiraju ažuriranja kako bi zakrpali greške, dodali značajke i poboljšali sučelje sustava.
- Dijagnosticiranje problema s poslužiteljem: IT odjeli se oslanjaju na sistemske administratore za izvođenje dijagnostičkih testova i utvrđivanje uzroka kvarova ili kašnjenja sustava. Sistemski administratori slijede logičan postupak rješavanja problema kako bi pronašli digitalni ili fizički izvor problema s poslužiteljem.
- Odgovaranje na upite korisnika: Korisnici sustava šalju “tikete” za pomoć kako bi prijavili greške ili probleme unutar okruženja poslužitelja. Sistemski administratori čitaju svaki problem i pomažu korisnicima riješiti problem ili pristupiti točnim informacijama.
- Sigurnosno kopiranje podataka: Stvaranje informacijske sigurnosti i pohrana podataka jedna je od glavnih uloga sistemskog administratora. Oni pripremaju raspored sigurnosne pohrane i backupiranje podataka u slučaju da se netko treba vratiti na prethodnu verziju računalnog sustava.
- Upravljanje postupkom oporavka: Sistemski administratori odgovorni su za uspostavljanje procesa oporavka izgubljenih podataka i ponovno konfiguriranje nakon pada sustava.
- Identificiranje kompatibilnosti aplikacija: Budući da su sistemski administratori zaduženi za koordinaciju aktivnosti više korisnika, moraju osigurati da su sve aplikacije sustava kompatibilne sa svakim dijelom računalne mreže.
- Postavljanje korisničkih računa: Sistemski administratori stvaraju nove korisničke račune, dodjeljuju im odgovarajuće ovlasti, postavljaju lozinke i izvode razne druge prilagodbe za korisnike sustava. Oni mogu pristupiti korisničkim računima za daljinsko rješavanje problema, bilo za pojedinačne korisnike ili sve korisnike unutar određene kategorije poslužitelja.
- Dokumentiranje promjena sustava: Dokumentacija je krucijalni aspekt rada uspješnog sustava. Sistemski administratori vode evidenciju o svim ključnim aktivnostima poslužitelja, promjenama i prekidima rada kako bi uspješno vodili budući razvoj sustava.
Što je mrežni administrator?
Mrežni administratori su IT stručnjaci odgovorni za održavanje mrežne povezanosti. Usredotočeni su na postavljanje mrežne opreme i osiguravanje da njihova mrežna infrastruktura može podržati aktivnosti korisnika. Mrežni administratori prate cjelokupnu aktivnost i zahtjeve na mreži kako bi identificirali ranjivosti ili neuobičajene aktivnosti. Oni su zaduženi za vezu između IT sustava i utvrđivanje uzroka problema s istom.
Odgovornosti mrežnog administratora uključuju:
- Istraživanje i odabir mrežnog hardvera: Mrežni administratori odgovorni su za odabir i naručivanje mrežne opreme kako bi zadovoljili potrebe svojih klijenata. Oni odabiru prave kabele, spojeve i sklopke za podršku mrežama različitih veličina i mogućnosti.
- Instaliranje mrežne opreme: Mrežni administratori također fizički instaliraju mrežnu opremu kako bi pravilno projicirali mrežni signal. Instaliraju i osiguravaju kabele, prilagođavaju utične spojeve i postavljaju uređaje za jačanje i stabilizaciju njihove veze.
- Konfiguriranje uređaja na mreži: Postavljanje uređaja kako bi se mogli povezati s mrežom i povezanim poslužiteljem ključni je zadatak mrežnih administratora. Oni pomažu klijentima da postave svoja računala, telefone i softverske sustave za automatski pristup informacijama putem određenog mrežnog kanala.
- Praćenje aktivnosti mreže: Promatranje aktivnosti korisnika i opterećenja mreže pomaže mrežnim administratorima da prepoznaju potencijalne probleme, spriječe korisnike da preopterete sustav i održavaju sigurnosne standarde. Sistem administratori identificiraju područja visoke mrežne aktivnosti i vrše prilagodbe kako bi ograničili utjecaj na brzinu ili stabilnost mreže.
- Rješavanje problema s mrežnim povezivanjem: Ako klijent ima problema s povezivanjem na svoju mrežu, mrežni administratori određuju uzrok problema. Oni provode testove mrežne povezanosti, procjenjuju brzine prijenosa i preuzimanja i daljinski pristupaju uređajima klijenta kako bi identificirali probleme s krajnjom mrežom korisnika.
- Postavljanje vatrozida: Mrežni administratori zaduženi su za održavanje sigurnosti svojih mreža pomoću vatrozida i drugih alata za mrežnu sigurnost. Oni podešavaju postavke vatrozida kako bi dali ovlasti korisnicima i spriječili svaki neovlašteni pristup informacijama.
- Odgovaranje na izvješća o prekidu rada: Kada prekidi mreže utječu na cijeli sustav, mrežni administratori pregledaju hardverske i softverske sustave kako bi utvrdili uzrok problema i uspostavili vezu za sve korisnike.
Koje su sličnosti između sistemskog administratora i mrežnog administratora?
Sistemski administratori i mrežni administratori su IT stručnjaci koji razvijaju, podržavaju i održavaju infrastrukturu informacijske tehnologije. Iako se fokusiraju na različite aspekte rada računalnog sustava, i sistemski administratori i mrežni administratori rade na olakšavanju svakodnevnih operacija sustava. Oni surađuju kako bi korisnicima sustava pružili pouzdane načine za pristup informacijama i izvršavanje IT operacija. Budući da problemi s mrežom mogu utjecati na poslužitelje i obrnuto, mrežni administratori i sistem administratorimogu obavljati slične dužnosti i zadatke rješavanja problema, kada rješavaju problem u svom području stručnosti.
Ostale vrste sličnosti uključuju:
Radno okruženje
I mrežni i sistemski administratori rade u uredskom okruženju, prvenstveno koristeći softverske alate na računalu. Oni također posjećuju fizička mjesta kako bi instalirali i popravili opremu, što zahtijeva neka osnovna putovanja. I mrežni administratori i sistemski administratori rade puno radno vrijeme i mogu imati mogućnosti fleksibilnog prekovremenog rada.
Vještine
Mrežni administratori i sistemski administratori imaju slične vještine koje koriste pri rješavanju problema i upravljanju svojom mrežom ili poslužiteljem. Budući da tako blisko surađuju, mrežni administratori i sistemski administratori moraju međusobno razumjeti tehničke vještine.
Neke od primarnih vještina uključenih u ova zanimanja su:
- Umrežavanje
- Rješavanje problema
- Strateško razmišljanje
- Analiza podataka
- Instalacija hardvera
- Skriptiranje
- Upravljanje uređajem
- Računalni oblak
Izvor članka: indeed.com
U potrazi ste za tvrtkom koja vam može osigurati najam IT opreme, backup podataka, projektiranje računalne mreže i održavanje IT sustava vašeg poduzeća?
Možemo vam ponuditi niz usluga koje se odnose na najam IT opreme, projektiranje računalne mreže i održavanje IT sustava, kao i backup pomoću Veeam aplikacije. Kontaktirajte nas putem broja telefona 091/4795-511 ili e-mail adrese info@akdamar.hr – naš stručni tim vam rado stoji na raspolaganju.